Domů » ISRC KÓD – Co to je a kde se bere?

ISRC KÓD – Co to je a kde se bere?

ISRC kód je část metadat skrývajících v sobě informace o hudební nahrávce týkající se vlastnictví nahrávek a skladeb. Kapely si pomocí ISRC kódů usnadní život v případném autorském vyrovnání. ISRC kódy jim navíc přilepší i do kapelní pokladničky.

ISRC je dvanáctimístný jedinečný kód identifikující audionahrávky a videoklipy. V praxi slouží k identifikaci jednotlivých audio nahrávek a klipů na tuzemském i zahraničním trhu. K jedné nahrávce se váže vždy jen jeden kód. Pokud tedy nahráváte jednu skladbu znovu, opatříte ji novým kódem.

Proč potřebujete ISRC?

ISRC (International Standard Recording Service) v sobě schovává informace o délce skladby, jejím výrobci, labelu a samozřejmě interpretech. Kapelám se hodí v případě vyjasnění vlastnictví skladby – v oznamovacím formuláři stačí definovat podíl mezi jednotlivými autory. 

Na základě ISRC kódů se navíc kapelám a umělcům přidělují autorské honoráře. To v České republice zajišťuje Intergram, který má kódy na starosti. Příjmy získáte ze streamování a přehrávání klipů na YouTube a dalších službách.

Přidělování ISRC kódů

Jak se ke kódům dostanete? V praxi máte dvě možnosti a záleží na tom, zda se o zisky chcete dělit, nebo si vše obstaráte sami. 

Distribuční služby jako Prodejhudbu nebo Distrokid vás dostanou nejen na streamovací platformy – vyřeší za vás mnohem více. Jednou ze služeb je přidělování ISRC kódů ke skladbám. Služby vše zařídí za vás, obvykle si ale berou 50% podíl ze zisků.

Druhá možnost je o něco komplikovanější, všechny zisky ale zůstanou ve vaší kapse. Postup je následující:

  1. Zaregistrujte se na Intergramu (není to povinnost, ale registrace se určitě hodí).
  2. Vyplňte žádost o předělení ISRC kódu výrobce.
  3. V případě, že nemáte živnostenské oprávnění na vydavatelskou činnost, výrobu, rozmnožování, distribuci, prodej a pronájem zvukových a zvukově obrazových záznamů, je potřeba také vyplnit čestné prohlášení, že zastupujete celou kapelu.
  4. Tištěné dokumenty naskenujte a spolu s občankou zašlete na vyrobci@intergram.cz
  5. Obratem, zpravidla do 24 hodin, vám přijde vygenerovaný kód výrobce. 

Kód výrobce je důležitá součást pro identifikaci jednotlivých skladeb ISRC kódem. Kromě uvedených služeb vám ho někdy poskytnou i nahrávací studia. Nejde ale o službu, kterou vám sama nabídnou a její podmínky se liší studio od studia.

ISRC kódy ke skladbám

Vygenerováním kódu výrobce papírování nekončí. Každá nahraná skladba potřebuje vlastní oznamovací protokol o identifikaci nahrávky dle ISRC. V něm vyplňte co nejvíce informací. Tento dokument je určující při podílovém vyrovnání v autorství jednotlivých výkonných umělců.

Vyplněný dokument odešlete stejným způsobem jako žádost o přidělení čísla výrobce na vyrobci@intergram.cz. Do protokolu můžete doplnit informace i zpětně, ze zkušenosti ale doporučuji nejpodrobnější doplnění hned v první vlně.

Pokud se během vyplňování dostanete do slepé uličky, kontaktujte přímo Intergram. Na telefonním čísle 221 871 961 se vám ozve velmi milá paní Krajčová, která vám ochotně poradí.

Jak vypadá ISRC kód?

Až uvidíte ISRC kód, poznáte ho vůbec? Dvanáctimístný kód se skládá z několika částí, které definují skladbu a její původ.

Kód státu2 místaCZ
Kód výrobce3 místaW85
Kód roku2 místa14 (pro rok 2014)
Kód skladby5 míst00027

Výrobce nahrávky má povinnost dodržovat evidenci přidělování kódů. V praxi se nesmí stát, aby jeden kód získaly dvě různé nahrávky. Důležité je také odlišení výrobce audio a audiovizuálních záznamů. Přeloženo do lidštiny – videoklipy mají jiný kód než pouhé nahrávky.

Přidělení ISRC kódů vyřídíte snadno během několika dní. Přesto na kódy ale spousta kapel zapomíná, nebo o nich neví. Jedná se přitom o efektivní způsob zpeněžení skladeb, se kterým se navíc vyhnete OSA.

Budete ISRC kódy využívat nebo raději přistoupíte ke generování streamovacími platformami? V dalším díle se dozvíte, jak s ISRC kódy nakládat v praxi. Také se nezapomeňte mrknout i na další články.

Štítky:

2 komentáře na “ISRC KÓD – Co to je a kde se bere?”

  1. Pingback: ISRC kód - Jak s ním pracovat a vydělat? -

  2. Pingback: Slovník pojmů každého band managera -

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.