Domů » ISRC kód – Jak s ním pracovat a vydělat?

ISRC kód – Jak s ním pracovat a vydělat?

S ISRC kódy jsem vás už seznámila. Identifikujete s nimi autory jednotlivých audio nahrávek na tuzemském i zahraničním trhu a Intergram podle nich přiděluje autorské honoráře. Jak ale s ISRC kódy pracovat a kam je zadávat?

Kde dostanete ISRC kódy?

ISRC kódy vám přidělí distribuční společnosti jako Prodejhudbu, Distrokid nebo SoundYard. Má to ale jeden háček. Jelikož platforma vyřídí žádost za vás, obvykle si vezme (zjednodušeně) 50 % zisku z každé nahrávky. Z dlouhodobého hlediska se tak příliš nevyplácí.

Druhá možnost je vlastní registrace. O ní jsem podrobně psala v minulém článku, kde řeším přidělování ISRC kódů ke skladbám. Zisky zůstanou v kapele a celý proces zabere pár minut času a přibližně den čekání na odpověď.

Co mám dělat s ISRC kódem?

Máte zařízenou registraci, vytvořili jste si seznam ISRC kódů k vašim skladbám a nahlásili je na Intergram. Co s nimi dál?

Vhodná příležitost, kdy opatřit skladbu ISRC kódem, je mastering. Během něj finalizujete zvukový záznam a ladíte optimální sound. Zvukař ale zároveň přidává do skladby metadata, do nichž patří i ISRC kódy.

Do studia zašlete seznam ISRC kódů k nahrávkám a zvukař ho do skladby vloží jako součást metadat. S takto opatřenou skladbou můžete dále pracovat, nahrát ji na Spotify a Intergram rozdělí autorské odměny.

ISRC kód a YouTube

Možnost vložení ISRC kódu máte i v případě videoklipu na YouTube. Nezapomeňte ale na to, že ISRC má kód zvlášť ke zvukovému záznamu a zvlášť k zvukově obrazovému záznamu. Na YouTube se pak ISRC kódy využívají pro správu autorských práv a zisků videí s hudbou. 

Má to ale jeden háček… nebo spíš hák.

Aby vám šel ISRC vložit při vkládání nahrávky na YouTube, musíte mít nastavený Partnerský účet a zapnutou možnost zpeněžení (monetizace). Což může být problém pro malé kapely. Platforma má totiž pro užívání Partnerského účtu dvě podmínky:

  • 1000 odběratelů a více,
  • 4000 hodin sledování na vašich veřejných videí ročně.

Jen pro představu dodávám, že 4000 hodin videí trvá více než 160 dní

Propojení kapely a Partnerského účtu je tak pro mále kapely náročné a leckdy nedosažitelné. Z toho důvodu je třeba dlouhodobé budování sociálních sítí. S tím vám pomůže třeba originální kampaň na sociálních sítích.

Content ID propojí tvůrce a nahrávací společnosti

Jak to ale funguje, když to funguje? Součástí Partnerského účtu je služba Contend ID. Tento automat zodpovídá za vyhledávání a označování užití děl s autorskými právy, které jsou označeny ISRC kódy. 

V praxi to vypadá tak, že Content ID prohledává videa a porovnává je s databázemi hudby. Jestliže najde video opatřené autorskými právy, upozorní na něj držitele autorských práv. Ten má pak dvě možnosti:

  • Zablokovat video.
  • Získat zisky z jeho zobrazení.

Tento způsob se vyplatí u vybudované fanouškovské základny. Jestliže vaši fans postují lyrics videa nebo reuploadují vaše klipy s hudbou opatřenou ISRC kódem, máte ideální příležitost na zpeněžení.

ISRC kódy jsou užitečná možnost, jak vydělat prostřednictvím vlastních nahrávek. Nechte si je vygenerovat a opatřete jimi svoje songy co nejdříve. Můžete tak získat další část peněz do kapelní kasy 🙂

Časté dotazy na ISRC kód

Máme videoklip na YouTube a přišel nám přišel e-mail, že porušujeme licenční práva. Proč?

Někteří distributoři (např. Prodejhudbu) automaticky zveřejní video na YouTube s integrovaným ISRC kódem. Tím, že vy u svého videa ISRC kód nemáte vložený, vás YouTube bere jako kopii. Nic se ale neděje a e-mailu si nevšímejte.

Splnili jsme práva pro nasazení ISRC kódů, a tak je chceme zpětně vložit do již nahraných videí.

ISRC kódy zpětně vkládat nejdou. Napadá mě to obejít opětovným zveřejněním. Tedy tak, že na YouTube nahrajete video znovu s ISRC kódem. Toto video pak můžete nastavit jako neveřejné. Tímto přidáním se s daným ISRC kódem propojí i jakékoliv video na platformě, které vaši skladbu obsahuje. Pokud znáte jinou cestu, budu ráda za doplnění.

Když někdo využije naši skladbu do videa (např. fanoušek do lyrics videa) znamená to, že mu přijde také e-mail?

Ano, jakmile se na YouTube  jednou uploaduje video s ISRC kódem, všechny dříve i později nahraná díla a nahrávky podléhají autorské licenci.

Doufám, že vám mé články problematiku ISRC kódů trochu přiblížily. Uvědomuju si ale, že je jejich problematika vcelku složitá a články mohou obsahovat nepřesnosti nebo časem neaktuálnosti. Pro aktuální informace tak vždy kontaktujte zejména u Intergram. Také se nezapomeňte mrknout i na další články.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.