Domů » Jak vypadat dobře na koncertních fotkách?

Jak vypadat dobře na koncertních fotkách?

Ve své praxi se setkávám s tím, že si kapely neví rady s prezentací. Nejde jen o promo fotky, kdy celé odpoledne pózujete před objektivem. Součástí prezentace kapel jsou i fotky z koncertu.

Kvalitní koncertní fotky vám pomůžou u promotérů, zaujmou fanoušky na sociálních sítích a možná přitáhnou i sponzory. Jejich cíl je jediný – představit vaši show. Jak to ale udělat?

  1. Rozdíl mezi promo a koncertní fotkou

Možná to vypadá jasně, spousta kapel ale ve dvou typech prezentace nevidí rozdíl. Promo fotografie jsou ve své podstatě reklamní fotky, které kapelu představí jako produkt. Pořadatelé a promotéři díky ní zjistí jak vypadáte, jak se prezentujete a co od vás čekat.

Fotky z koncertů mají jiný cíl. Nejde o vystajlované obrázky, které vás představí v tom nejlepším světle. Jejich význam spočívá v tom, že staticky předají zážitek ze show a to, jak se prezentujete na pódium. Díky tomu pořadatel zjistí, jak vaše show vypadá, a jestli se hodíte do jeho dramaturgie.

  1. Buďte autentičtí

Zeptala jsem se českých fotografů, kteří se živí focením koncertů. Nejde o novináře, ale o fotografy, které si na svoje koncerty zvou české kapely. Proč? Právě proto, aby předaly zážitek z vystoupení.

Většina dotazovaných fotografů se shodla na jednom. Důležitá je přirozenost. Jakmile kapela a členové pózují v nepřirozených pózách, fotky (a posléze fanoušci) to odhalí. Výsledný dojem je křečovitý a těžko uvěřitelný.

  1. To mi ale nestačilo…

S vágní odpovědí jsem se nespokojila a ptala jsem se dál. Jaké zvolit světlo, co si obléct? Ve světě hudby existují klišé, kterých se vyplatí držet. Ta se týkají třeba světla. Jestli hrajete tvrdou hudbu, zvolte divoké odstíny červené. Písničkáři s kytarou by se naopak měli držet mírnějšího osvětlení.

Tím to ale nekončí. Jak je na tom oblečení? Fotografové bojují s kšiltovkami a obecně pokrývkami hlavy. Kšilty vrhají stín do obličeje a váš výraz se ztrácí ve tmě. Jestliže klobouky a kšiltovky nepatří do vaší image, myslete na to a před koncertem je sundejte.

Samostatnou kapitolou jsou grimasy a pózy. Ty by měly být podle fotografů co nejpřirozenější. Jestliže na poskakování a dělání divadla nejste, do ničeho se netlačte. Fotograf se s tím smíří. Opět zde ale existují klišé, kdy se od vás trochu toho poskakování a ksichtíků očekává.

  1. Pečlivý výběr fotografa

Dotazovaní fotografové se jednohlasně shodli na tom, že se potkávají hlavně s neurčitými či nesplněnými očekáváními. Každý má jedinečný styl a hledání toho pravého je někdy běh na dlouhou trať.

Proto před sjednáním fotografa prozkoumejte jeho sociální sítě a prezentaci. Jestliže se vám líbí styl oblíbené kapely, na jejích fotkách najdete vodoznak se jménem fotografa. Počítejte ale s tím, že fotograf od známé české kapely k vám nepřijede za pivo a párek.

Například známá americká kapela Cigarettes After Sex hraje extrémně strnulou show, kde každý ze členů udělá i na největším pódiu maximálně pár kroků. Jejich fotky ale díky výběru fotografa skvěle předávají melancholickou atmosféru, kterou jejich písně oplývají.

Jedna z fotek kapely Cigarettes After Sex
  1. Všeho s mírou

Ani sebelepší fotograf ze strnulého koncertu divokou show neudělá. Nebojte se kamery a občas s fotografem komunikujte. Nemusíte hned lézt po hrazení a dělat divoké pózy. Zkrátka a dobře běžte kvalitní fotce naproti.

Přesto ale nezapomínejte na to, že koncerty hrajete pro fanoušky a těm věnujte maximální pozornost. Zkušený fotograf si najde optimální úhel a následně fotky upraví v postprodukci. Hlavně ale buďte přirození.

A jak řešíte koncertní fotky před vystoupením vy? Děláte něco pro to i vy jako kapela, aby byl výsledek co nejlepší? Nezapomeňte také mrknout i na další články

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.